Loża masońska

Fabuła powieści Dana Browna pod tytułem „Zaginiony symbol” koncentruje się na stowarzyszeniu wolnomularzy. Główny bohater Robert Langdon musi uratować swojego przyjaciela Petera Solomona, który jest członkiem pełnej tajemnic loży masońskiej.

Loża masońska czy też wolnomularska to podstawowa jednostka organizacyjna wolnomularstwa, ale także miejsce spotkań masonerii. Na czele loży stoi Czcigodny Mistrz. Oprócz niego każda loża posiada również szereg dygnitarzy (urzędników). Są to między innymi: mówca, sekretarz, czy też mistrz ceremonii i obrzędów.  Wolnomularstwo dzieli się na samodzielne wspólnoty (Wielkie Loże lub Wielkie Wschody) zwane też Federacjami, Wyższymi Radami, Siłami Masońskimi. Te wielkie oddziały masonerii rządzone są przez Radę lub Komitet Wykonawczy. Na czele każdego z nich stoi Wielki Mistrz. Wielka Loża składa się z lóż jednego kraju lub okręgu. Do lóż należą, oprócz członków zwyczajnych, członkowie honorowi, bracia odwiedzający i bracia służący, nieuprawnieni do głosowania i pełniący służbę w loży.

Loża wolnomularska – świątynia to wielka sala zbudowana na planie kwadratu. Jej boki noszą nazwy czterech stron świata, gdyż według pojęć masońskich obszar loży jest obszarem świata. Najważniejszym kierunkiem jest Wschód. Właśnie tam zasiada Mistrz loży.

Loża tworzyła ramy dla indywidualizmu jednostki a zarazem uniwersalności celu. Wszystkich członków obowiązywała dyscyplina, przestrzeganie przysięgi, tajemnicy i zbiorowej anonimowości. Przestrzeganie tajemnicy było główną zasadą organizacyjną, która dotyczyła rytuałów wszystkich stopni. Zachowanie tajemnicy obowiązywało wszystkich członków loży. Tajemnica tworzyła sferę spraw i zjawisk, które były niedostępne dla ludzi spoza stowarzyszenia. Główną siłą wewnętrzną organizacji masońskiej jest tajemnica celów masońskich i bezwględne posłuszeństwo dla zarządu masońskiego.

Masoni dzielą swych członków na rozmaite stopnie. Zarówno przy przyjęciu na członka masona, jak i w przechodzeniu z jednego stopnia na drugi, odbywają się liczne ceremonie i obrzędy. Rytuał masoński zależny jest od stopnia wtajemniczenia do jakiego dana osoba pretenduje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Symbole, Zaginiony Symbol. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>